Hjem /

Nyhetsarkiv / Miljø / EU og Norge vil sikre forlengelse av Kyoto

Foto: Cop17-logo, rettigheter: COP17

EU og Norge vil sikre forlengelse av Kyoto

Miljø, 28.11.2011 14:46

EU og Norge er på samme lag i klimaforhandlingene som starter i Durban, Sør-Afrika, i dag. Begge ønsker å forlenge Kyoto-avtalen, som utløper i 2012.

Kyoto-avtalen er den eneste klimaavtalen hvor landene har forpliktet seg til utslippskutt. Men Kyoto-avtalen varer bare ut 2012, dermed står verden uten en klimaavtale fra 2013. EU, Norge, Australia og Sveits, ønsker å forplikte seg til en ny periode. En avtale dem i mellom vil kun utgjøre 15% av klimautslippene, og man er avhengig av å de tunge aktørene USA, Kina og Russland på banen.

FN har regnet ut at verden må redusere sine klimautslipp med mellom 50-85% innen 2050. Selv da vil temperaturen anslagsvis øke med mellom 2-2,4%. Det haster med å få til en klimaavtale, men det er ikke ventet at toppmøtet i Durban vil utgjøre et vendepunkt. Barack Obama sliter på hjemmebane, og har tonet ned miljøkampen før presidentvalget neste år.

I følge Kyoto-avtalen kunne Norge øke sine utslipp av CO2 med 1% ift 1990-nivå. EU måtte redusere sine utslipp med 8%. Les mer om statistikk om hvordan Norge ligger an ift Kyoto-forpliktelsene (KLIF). Kvotehandel kan bidra til å redusere endel av utslippene, men et land kan ikke basere seg på det alene. Noe av utslippkuttene må også foretas innenlands gjennom å innføre tiltak som reduserer klimagassutslipp.

Les mer:

Kommentarer


Utviklet av Byte